ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل

  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل

آشنایی با ظرف آزمایشگاهی مخروطی شکل

یکی از مواردی که افراد زیادی به دنبال آن هستند، ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل است. حتما بسیاری از ما ظروفی مخروطی شکل در آزمایشگاه دیده ایم که اسم آنها را نمیدانیم. عمده ظروفی که در آزمایشگاه به شکل مخروط هستند، ارلن مایر نام دارند.

ارلن مایر

 

لازم به ذکر است که یکی دیگر از شیشه آلات آزمایشگاهی مخروطی شکل، قیف است؛ اما قیف ها جزو ظروف محسوب نمی شوند.

قیف آزمایشگاهی

ارلن یا ارلن مایر ظرفی مخروطی شکل است که کاربردهای بسیار زیادی در آزمایشگاه دارد. عمده ترین کاربرد آن برای چرخاندن است. تفاوت آن با بشر در این است که میتوان آنرا به راحتی و بدون ترس از بیرون ریختن مواد شیمیایی چرخاند و برای جابجایی مواد شیمیایی نیز گزینه مناسبی است.

ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل

در ادامه مقاله به بررسی جنس ارلن ها، انواع ارلن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

انواع ارلن مایر

ارلن خلا : به نام ارلن تخلیه یا بوخنر نیز شناخته میشود. مقاومت بدنه ی این نوع ارلن در برابر فشار بالا است و برای تهیه گاز و بخار یا فیلتر کردن مواد مورد استفاده قرار میگیرد.
ارلن درپیچدار : از این نوع ارلن عمدتا برای کشت و یا نگهداری مواد استفاده میشود.
ارلن دهانه گشاد :یکی از انواع ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل که از آن برای به حجم رساندن و همچنین برای جوشاندن و جداسازی مایعات استفاده میشود.
ارلن دهانه تنگ : مزیت این ارلن نسبت به ارلن دهانه گشاد، امکان جابجایی راحتتر مواد درون آن است. بیشتر برای تیتراسیون مورد استفاده است.

جنس ارلن مایر

عمدتا ارلن مایر ها از جنس شیشه های بوروسیریکات تولید میشود. این شیشه ها در برابر گرما مقاومت خوبی دارند. انواع پلی پروپیلن ارلن نیز تولید میشود که برای موارد خاصی کاربرد دارد.

مزایا و معیب ظرف آزمایشگاهی مخروطی شکل

مزیت ارلن مایر این است که از آن میتوان برای جابجایی مواد مایع استفاده کرد. سر آن را میتوان با درپوش های پلاستیکی یا چوب پنبه به راحتی پوشاند تا مواد از آن خارج نشوند. البته دسترسی به درون آن برای انجام برخی کارها سخت است که برای دسترسی راحتتر میتوان از بشر آزمایشگاهی استفاده کرد. برای اعمال حرارت های زیاد و سریع نیز میتوان از بالن ها ( بالن ژوژه یا بالن ته گرد ) استفاده کرد.

ظروف آزمایشگاهی مخروطی شکل برای اندازه گیری حجم مایعات مناسب نیستند و برای اینکار بهتر است از استوانه مدرج استفاده شود.

بهار تجهیز تنها فروشنده انواع ظروف آمایشگاهی مخروطی شکل و کلیه شیشه آلات آزمایشگاهی با برند schott است. برای مشاهده لیست این ظروف میتوان به صفحه شیشه آلات ازمایشگاهی مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

تماس باما

واتساپ

09331656007

phone

تلفن تماس

021-33464597

021-33943212

ارتباط از طریق واتساپ

ارتباط از طریق واتساپ