تعیین چگالی مایعات بوسیله پیکنومتر

  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. تعیین چگالی مایعات بوسیله پیکنومتر
تعیین چگالی مایعات با استفاده از پیکنومتر آزمایشگاهی

پیکنومتر آزمایشگاهی وسیله ای آزمایشگاهی برای اندازه گیری چگالی مایعات با دقت بالا است. در مقاله پیش رو به معرفی ای اجمالی در مورد پیکنومتر خواهیم پرداخت و در ادامه، روش تعیین چگالی مایعات با استفاده از آن را آموزش میدهیم.

بهارتجهیز آماده ارائه خدمات در حوزه فروش کلیه ی شیشه آلات آزمایشگاهی از جمله پیکنومتر با برند شات آلمان و با مناسب ترین قیمت به شما مشتریان گرامی می باشد. برای خرید این محصول می توانید با کارشناسان فروش ما از طریق تماس تلفنی اقدام نمایید.

فروش پیکنومتر آزمایشگاهی

پیکنومتر آزمایشگاهی چیست؟

یک روش سریع و آسان جهت تعیین چگالی مایعات در آزمایشگاه، استفاده از وسیله ای به نام پیکنومتر است. پیکنومتر وسیله ای شبیه به بالن ژوژه و از جنس شیشه است. به منظور خروج حباب های هوا از داخل پیکنومتر آزمایشگاهی، لوله ای مویین در وسط درپوش شیشه ای و شیاردار آن تعبیه شده است. پیکنومتر دستگاهی است که به کمک مایعی استاندارد مانند آب مقطر و با استفاده از تعادل تحلیلی می توان چگالی هر مایعی را با دقت بالا محاسبه کرد. حجم پیکنومترها روی بدنه آنها درج شده است.

پیکنومتر با عنوان بطری وزن مخصوص نیز شناخته میشود. دلیل آن هم این است که وزن مخصوص و چگالی به سادگی به یکدیگر مرتبط هستند و از روی یکی، میتوان دیگری را نیز بدست آورد.

پیکنومتر آزمایشگاهی چیست؟

روش تعیین چگالی مایع بوسیله پیکنومتر آزمایشگاهی

به منظور اندازه گیری چگالی یک مایع، نیاز به اندازه گیری جرم و حجم مایع مورد نظر را داریم که از تقسیم جرم بر حجم آن، چگالی محاسبه می شود. ابتدا جرم پیکنومتر خالی و سپس پیکنومتر حاوی آب مقطر اندازه گیری می شود. دقت شود درپوش به درستی بسته شده و آب اضافه از آن خارج شود تا دقت کار حفظ شود. اختلاف جرم این دو عدد همان جرم آب مقطر است. چگالی آب مقطر با تغییر دما تغییر می کند و نیاز است که از پیش چگالی آب در دمای کاری به کمک هندبوک های موجود تعیین شود. طبق رابطه زیر حجم آب یا پیکنومتر آزمایشگاهی بدست می آید.

V=mH2OH2O

همانند توضیحات بالا، وزن مایع مورد نظر را اندازه گرفته و با جایگذاری در رابطه زیر چگالی آن محاسبه می شود.

l= mlV = mlmH2O H2O

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

تماس باما

واتساپ

09331656007

phone

تلفن تماس

021-33464597

021-33943212

ارتباط از طریق واتساپ

ارتباط از طریق واتساپ