دسیکاتور ، انواع دسیکاتور ، روش کار با دسیکاتور

  1. خانه
  2. وبلاگ
  3. دسیکاتور ، انواع دسیکاتور ، روش کار با دسیکاتور
تصویر شاخص دسیکاتور

 

در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی دسیکاتور و انواع آن و روش کار با آن بپردازیم. دسیکاتور وسیله ایست (معمولا شیشه ای) درپوش دار و برای خشک نگه داشتن و یا خشک کردن مواد از آن استفاده می شود. بهار تجهیز این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات خرید دسیکاتور استفاده کنید.

دسیکاتور چیست (Desiccator)

دسیکاتور یکی از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی قابلمه ای مانند از جنس شیشه نشکن (پیرکس، بیشتر دسیکاتورها از این جنس هستند) میباشد. این محصول دارای دو بخش است که در بخش زیری آن، ماده ای جاذب رطوبت (ماده خشک کننده) قرار می گیرد که باعث جذب رطوبت از محیط آن و ماده مورد نظر می شود. بدین ترتیب، مواد خشک کننده، رطوبت موجود را جذب کرده و از رطوبت گرفتن ماده اصلی، جلوگیری می کنند.

دسیکاتور چیست

بیشترین موادی که به عنوان جاذب رطوبت(مواد خشک کننده) در دسیکاتور استفاده می شوند عبارتند از سیلیکاژل (پراستفاده ترین)، اسید سولفوریک غلیظ، فسفر پنتا اکسید و کلسیم کلراید بدون آب. این مواد ممکن است بعد از مدتی از رطوبت اشباع شوند که معمولا به صورت تغییر رنگ در آنها قابل مشاهده است. به همین دلیل هم هر چند وقت یکبار آنها را درون کوره با دمای خاصی خشک می کنند که این دما برای مواد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال سیلیکاژل را در دمای ۱۵۰-۱۸۰ درجه سانتی گراد خشک می کنند.

در بسیاری از موارد، موادی را که پس از فرآیند خشک کردن از کوره خارج می کنند، مستقیما به دسیکاتور منتقل می کنند تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

بوته یا ظرف حاوی نمونه روی صفحه ی سوراخداری در دسیکاتور قرار می گیرند. پس از قرارگیری ظرف حاوی نمونه، درپوش ظرف را می گذارند. کناره های درپوش سمباده خورده هستند. معمولا این کناره هارا روغن کاری می کنند تا پس از قرارگیری درپوش آن، هوایی از این وسیله نشت نکند و رطوبت وارد آن نشود.

انواع دسیکاتور

این ظرف شیشه ای در دو نوع ساده و شیر دار موجود می باشد و مطرح ترین برند های آن، زیماکس چک ،شات دوران آلمان می باشد که برند های چینی نیز در تولید این ظرف شیشه ای فعالیت دارند.

دسیکاتورها دارای دو نوع کلی هستند:

دسیکاتور معمولی(بدون شیر)

دسیکاتورهای معمولی، صرفا یک ظرف قابلمه شکل با محل قرارگیری پودر خشک کننده هستند که ماده مورد نظر که قصد خشک نگه داشتن آنرا داریم، در آنها قرار میدهیم.

خرید دسیکاتور ساده

دسیکاتور خلا (شیردار)

دسیکاتورهای خلا معمولا برای خشک کردن مواد استفاده می شود. در این دسیکاتورها یک شیر قرار دارد که به پمپ خلا متصل می شود و از آن برای تخلیه هوا و رطوبت موجود در محفظه دسیکاتور استفاده می شود.

خرید دسیکاتور شیردار

روش کار با دسیکاتور:

در ادامه با روش کار با این وسیله شیشه ای آشنا می شوید و نکات کار با این محصول را می آموزیم.

به طور کلی روش کار با این وسیله به این شکل است:

پودر خشک کننده درون این ظرف را بررسی کنید یا اگر پودری در بخش زیرین آن نیست، به آن اضافه کنید.
درب دسیکاتور را توسط ماده ای چرب مانند وازلین، مقداری چرب کنید.
ماده ای که قصد نگهداری آنرا دارید را با ظرف آن درون دسیکاتور قرار دهید.
درب دسیکاتور را به سرعت ببندید. حواستان باشد که کناره های آن، اجازه عبور هوا را نداشته باشد.

همیشه باید درب ظرف بسته نگه داشته شود تا پودر خشک کننده آن اشباع نشود و رطوبت وارد محفظه نشود.
درز درپوش دسیکاتور، باید با روغن، وازلین، گریس و یا ماده اینچنینی، پوشیده شود تا از نشت هوا و یا رطوبت جلوگیری شود.
هنگام جابجا کردن این وسیله باید درپوش آنرا نیز محکم گرفت؛ زیرا بدلیل چرب بودن بخش سمباده ای درپوش، ممکن است این بخش بلغزد و بیفتد.
در زمان انتقال بوته از کوره به desiccator، باید چند ثانیه به آن فرصت داد و پس از آن، درپوش آنرا قرار داد. بدین ترتیب هوای داخل محفظه فرصت منبسط شدن پیدا می کند. بعد از آن هم در زمان سرد شدن، بهتر است چندین بار شیر هوا را باز و بسته کرد تا درون محفظه خلا تشکیل نشود.

بهار تجهیز آماده فروش تمامی شیشه آلات آزمایشگاهی از جمله دسیکاتور شیشه ای به صورت تک و عمده می باشد.شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و نحوه خرید به قسمت تماس با ما مراجعه و از طریق فرم یا شماره های تلفن با ما تماس بگیرید.همچنین میتوانید از فرم ثبت سفارش استفاده کنید و محصول در خواستی خود را به صورت آنلاین سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

تماس باما

واتساپ

09331656007

phone

تلفن تماس

021-33464597

021-33943212

ارتباط از طریق واتساپ

ارتباط از طریق واتساپ